medepia

SAP Dünyasının Yeni Yaklaşımı: SAP S/4-HANA

 

D
ünya nüfusunun her yıl 80 milyon civarında arttığını biliyor muydunuz? Uzmanların nüfus patlaması olarak adlandırdığı bu durumun sonucu olarak internete aktarılan verilerin de paralel bir şekilde arttığını söyleyebiliriz. Bunun bir sonucu olarak veri depolama ve yönetme sistemlerinin, veri yığınlarının yükünü kaldıramayacak bir noktaya gelmesi kaçınılmaz olmuştur.Kurumsal veri yığınlarını yöneterek dublicate olmayan, tutarlı ve kaliteli veriye dönüştürmek üzere SAP dünyasının sunduğu  SAP S/4-HANA ile tanıştık.SAP, S/4-HANA’yı son yıllarda yaptığı birçok konferans ve programda tanıtmaya başladı ve böylelikle iş dünyamızda  adından sıkça söz ettirilen bir konu olmayı başardı. Kullanıcıları tarafından yüksek oranda bir karşılık bulan SAP S/4-HANA iş dünyasının gündemine hızlı bir şekilde girerek trend bir noktaya ulaştı. Daha da önemlisi, SAP’nin 2027’den sonra Hana olmayan sistemleri desteklemeyeceğini bildirmesiyle birlikte, şirketler S/4-HANA geçişlerini gerçekleştirmeye başladı.Peki SAP S/ 4 HANA nedir ?

 

SAP S/ 4-HANA: Veritabanı Yönetiminde Yeni Yöntem

 

 

Günümüz iş dünyasında veriye dayalı iş süreçlerini yönetirken veriye en hızlı, en doğru ve en kolay şekilde ulaşabilmek çok önemlidir.

Bu anlamda S/4 HANA bize büyük ölçekli verileri hızlı bir şekilde sorgulayabilme ve bir çok farklı senaryo ile çalışabilme (On-Premise ve Cloud) olanağı sunmuştur.

Peki S/4 HANA bu olanakları nasıl sağlıyor?

SAP S/4 HANA bellek içi mimariye sahip bir veritabanı kullanır. Bu yapısal mimari sayesinde veriler, diskler yerine, ana bellekte depolanır.  Böylelikle, veriye ulaşmak ciddi anlamda hız kazandı. Bu durumda veri sorgulama, işleme ve güncelleme gibi işlemler eskiye oranla çok daha yüksek performansla kullanılmaya başlandı.

Peki bu özellik MDG (Master Data Governance) alanını nasıl etkiledi?

 

SAP MDG’nin, SAP S/4-HANA ile kullanımı

MDG’deki asıl amacımız ana veriyi yönetmektir. MDG, ana veri olarak nitelendirdiğimiz verileri, doğru ve etkin bir biçimde yönetmek ve kontrol edilebilir bir yapı halinde sunmak amacıyla geliştirilmiş bir üründür.

Teknolojinin gelişimi ile birlikte MDG’ye de yeni özellikler ekleniyor. SAP MDG’nin, SAP S/4 HANA ile birlikte kullanılması da bu yeni özelliklere bir örnektir.

SAP MDG’yi, SAP S/4 HANA ile birlikte kullandığımızda ortaya çıkan durumların bazıları şu şekildedir;

İlk olarak, SAP HANA fuzzy search özelliğiyle başlayalım.Bu özellik ana veri üzerinde yaptığımız aramalardaki söz dizimi hatalarını göz ardı ederek hızlı bir şekilde aranan kayıtlara ulaşmayı sağlar. Böylelikle doğru veriye zaman kaybetmeden ulaşmış oluruz.

İkinci olarak, konsolidasyon işlemi. Bu özellik ile toplu halde yüklediğimiz veriler üzerinden standardize etme, geliştirme ve çift verilerin oluşmasını engelleme işlemleri mümkündür .Bu da, daha üstün bir ana veri kalitesi sağlar.

Son olarak, tek seferde  toplu bir şekilde veri değiştirebilme özelliğinden bahsedelim. Bu özellik ise, hatalı olan ana veri kayıtlarını güncellemizi sağlar. Kayıtlar değiştirilirken bu verilerin doğru olup olmadığını kontrol ettirebilme yeteneği de vardır. Bu da bize veriler üzerinden şeffaflık ve güven kazandırır.

 

Gelişen Teknolojilerde Rekabet Üstünlüğü Kazanın!

Sektörde öncü olabilmek adına gelişen teknolojileri yakından takip etmeliyiz. Çünkü müşterilerin değişkenlik gösteren isteklerine en hızlı ve en doğru  şekilde cevap verebilmek sektörümüzde rekabet üstünlüğü kazandırır.

SAP S/4 HANA’nın  kullandığı yapı ile bir çok sisteme uyum sağlayabilir, hız, perfomans, kullanıcı deneyimi olarak isteklerinize uçtan uca cevaplar bulabilirsiniz.

medepia ailesi olarak SAP S/4 HANA geçiş süreçlerinde yanınızdayız!

TurkeyGermanEnglish